New Word

Novinky z celého světa

Queen: These Are Days Of Our Lives (1/2) (CZE)

 

Hardrockové riffy, propojené s popovými melodiemi. Britský dokument, produkovaný členy kultovní skupiny

Kořeny hudební inspirace skupiny Queen vycházejí ze stylu Led Zeppelin, s níž mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové riffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho.

Farookh Bulsara se narodil na ostrově Zanzibar a v roce 1954 začal chodit na misijní školu, kterou vedly řádové sestry. Protože jeho otec byl státním zaměstnancem (pracoval pro britskou vládu) a často cestoval, dostal se Freddie do Indie, kde ještě týž rok studoval na anglické internátní škole St. Peter’s v Panghani blízko Bombaje. Tady mu spolužáci začali říkat Freddie. Začal se věnovat sportu (box a stolní tenis, ve kterém zvítězil ve školním přeboru) a na škole založil skupinu The Hectics, která mohla hrát jen na školních akcích. Dalším jeho koníčkem bylo výtvarné umění. Začal se učit na klavír a vystupoval ve školních divadelních představeních.

Roku 1964 se Bulsarovi odstěhovali do anglického Kensingtonu, kde se dal Freddie zapsat na Isleworth Polytechnics s cílem studovat výtvarné umění. Nakonec vystudoval Ealing College of Art, kde roku 1969 obdržel diplom v oblasti grafiky. Jeho hudebním idolem byl tehdy Jimi Hendrix, a protože se na škole přátelil s Timem Staffelem, brzy se stal členem jeho formace Smile. Po absolvování školy krátce působil v londýnské skupině Ibex (textař, zpěvák), kde hráli mimo Tima Staffella také Roger Taylor a Brian May. Živil se prodejem děl studentů školy a později i oblečení na tržišti v Kensingtonu.

Pro nepochopení jeho záměrů ostatními členy odešel roku 1970 ze skupiny a začal používat jméno Mercury, což byl mytologický božský posel. Krátce zpíval ve skupině Sourk Milk Sea. Protože jeho výtvarná díla se špatně prodávala, založil vlastní formaci Wreckage, ale formace neměla úspěch, a proto brzy zanikla. V dubnu 1970 společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil skupinu Queen. Baskytarista John Deacon byl do souboru vybrán až jako čtvrtý v pořadí. První koncert skupiny se uskutečnil v Londýně 19. února 1971 a 13. července 1973 vyšlo první LP pojmenované jen názvem skupiny.

copyright Česká Televize 2011
Hudba v tomto videu
Další informace
Poslouchejte bez reklam se službou YouTube Premium
Skladba
GREATEST HITS (VOLUME 1)
Píšící autoři
Freddie Mercury
Licence udělena YouTube:
UNIAO BRASILEIRA DE EDITORAS DE MUSICA – UBEM, LatinAutorPerf, PEDL, LatinAutor – SonyATV, LatinAutor – Warner Chappell, Sony ATV Publishing a společnosti vlastnící hudební práva (11)