Romea zveřejnila článek od Giňa Tabarik s názvem “Fenomén Rašaj aneb Sonda do facebookového válečného pole”

Když začínám číst říkám si nemůžu jen souhlasit, Romové opravdu berou Live na facebooku jako televizi a jejich oblíbené pořady, na druhou stranu ti co je dělají to ví a snaží se do live dávat věci co lidi opravdu chtějí což je pochopitelné když nebudou diváci nemá cenu vysílat, Samozřejmě čím víc diváků tím víc roste jejich popularita a co když se o nich začne psát to pak sledovanost je ještě vyšší .

 

… Ale někdy se tam odehrávají věci na které bych raději nepoukazoval právě proto že já sám sem Rom a vím že podle jednotlivců nás posuzují všechny .

 

A proto my je záhadou proč ROMEA zveřejnila tenhle článek ? Co jí k tomu vedlo nebo spíše kdo a proč ?

 

Trošku k živým vysílaní na sociálních síti .

 

To co začalo jako dobrý nápad že by se sociální sítě mohli využívat pro dobré věc a oslovovat lidi aby se spojovali nebo jim  předávat znalosti, zkušenosti, je dnes už jen opravdu ve výjimečných situacích, Nápad že by jsme si mohli pomoc byl užasni nápad bohužel lidská závist nebo hamižnost zkazí vše … Ale o tom není tenhle článek takže se k němu vrátíme .

 

Při čtení dalších řádek si říkám jestli pán Gina je vůbec z naší komunity ? Každí z nás se snaží jak muže a neměl každý štěstí aby dostal vzdělání a že někdo neměl štěstí ho přece nebudu urážet …

 

No já si myslím že psát o naších Romech “jejichž IQ je stejně nestabilní, jako jejich internetové připojení. “   No tipoval bych že asi pán Giňa píše z ” vlastní zkušenosti, myslím tím ten internet ” vražený pane Giňo.T  Nevím co jste kde dokázal vy ale já znám lidi o aktérech píšete a vím o nich docela dost za to o Vás slyším poprvé a neděláte na mě dojem že by jste nějak  chtěl přispět do naší komunity s něčím spíše naopak. Tihle lidi se zapojili do spousty projektu z kterých vzniklo něco dobrého píšete o Norbertu Hmilanském udělal jste víc než on pro naší komunitu ?  … Zaminujete Štefan Pongo dokázal jste víc než on dokázal jste aby skoro celý svět posílal fotky že Romové pracují dokázal jste jako on spojit tolik lidí ? Já myslím že ne jeho znám vás ne a v neposlední řadě spojovat jeho jméno s lidmi co dělají živé vysílaní tak to se my zdá opravdu ujeté myslím si že ten je úplně na jiné úrovni a to se nikoho nechci urazit a spousta lidí ví že já osobně nejsem pana Štefan Pongo příznivcem ale co dokázal se mu nedá upřít …

 

Musím ale připustit že chovaní ( Lajkařů tak jim říkám já ) určitě někdy přesahuje hranice slušného chování, a díky tomu i pohled na naší komunitu … Položme si proto otázku ? kdy je možné odsoudit člověka ? Když udělá “show” živé vysílaní ? Otázkou je spíše je to hra … nebo sebereflexe ? Každopádně si všichni musí uvědomit že reprezentují ne jen sebe ale i celou romskou komunitu tak to prostě je a myslím ještě dlouho bude . Majorita nás hodnotí podle jednotlivců a čím méně toho nejhoršího znát se bude veřejně propagovat tím lépe …

 

Já sem nikdy neschvaloval a ani nebudu když někdo veřejně mluví sprostě nebo se hádá, vyhrožuje, tohle na nás hází špatné světlo a bohužel tohle všechno na sociálních sítí uvidíte. A i když si to aktéři možná neuvědomují sledují to děti a jak správně v článku je uvedeno i rasisté kteří z toho mají radost srandu používají to jako příklady k tomu jak jsme hloupí a že se neumíme chovat atd a pak jsou předsudky .

 

 

Proč mluvíme sprostě ? kde je problém ? výchova , prostředí kde vyrůstáme ? …
Měl jsem diskuzi s jednou velice inteligentní dámou která nechce byt jmenovaná ale jen uvedu že tato paní se hodně zasadila o romské práva a pomoci v naší komunitě .

 

Vyprávěl jsem jí že sem byl na jedné vyloučené lokalitě kde sem slyšel malé děti jak mluví sprostě… a tak jsme diskutovali a mě došlo že vlastně kam jsem přišel všude se mnou tak mluví ale i když mluvíme o něčem obyčejném, a tady se už dostávám k tomu co chci říct …

 

Všimli jste si někdy na facebooku když tam dáte nějaký příspěvek jak lidi komentují ? pozor a to i majorita, vulgárně “ příklad místo výrazu úžasné –( ti pí.o ) a podobně někdy to je že se cítí anonymně a tak si dovolí napsat to co by vám živě neřekli , je to digitální dobou, Myslím že spousta z Vás ví o čem mluvím.
A i když tohle vyloženě nesnáším začal jsem to akceptovat.

 

Přiznejme si to bohužel spousta lidí z naší komunit tak mluví vidím to dnes a denně. Kolikrát jsem si říkal proč … nejspíše to bude tým že to někomu nepřipadá že je to něco špatného, Když se mluví okolo vás takhle a vy v tom vyrůstáte tak se pak nemůžeme divit že naše děti tak budou mluvit a oni to zase předají dál na tom by jsme všichni měli zapracovat je to naše vizitka.

 

S čím na sto procent ale souhlasím je že reprezentativní to pro naší komunitu není a to by si měli lidi uvědomit co dělají live .

 

Ale to neznamená že když někdo dostane vzdělaní tak hned z něj je Gadžo a musí se tak chovat.  Já se vždy budu brát za Roma protože jsem, a že někdo měl štěstí a dostal vzdělaní tak právě proto by se měl zapojovat do projektu co zlepší situaci Romů.

 

A zase se vrátíme k článku pán Giňa zmiňuje jestli jsou sbírky nelegální, tak to Vám můžu zodpovědět i já protože všechny sleduje naše redakce už pár let bohužel “v 99% jsou všechny sbírky nelegální. Pozor tím neříkám že peníze co se vyberou jdou někomu do kapsy nebo je použije pro sebe… Nelegální je myšleno že nejsou správně vyhlašovány. Nejčastější problém je transparentnost ale nejen transparentní účet je zapotřebí ale i spousta věcí okolo by se měla dělat a v tom vidím tu “nelegálnost” samozřejmě v uvozovkách.  No a nebudu popírat že se občas objeví  i něco nekalého ale to je všude .

 

Co dodat evidentně článek je zaměřen na pana Gábora nicméně kdo chodí na live ví že lidí co dělají stejné live je strašně moc, a někdy opravdu přesahovali už asi vše co by se od člověka co se prezentuje jako aktivista zaměřující se na pomáhá lidem by nikdo nečekal, ale v článku nevidím ani slovo o tich lidech.

 

Na musím zde také uvést že díky Romanu Rašaji se odhalili nějaké nekalé činnosti bohužel občas přestřelí když mu podá někdo špatné informace.

 

Naopak o Československé unie Romů ano tak mě napadá proč ? Že by to bylo právě kuli tomu že se Pán Gábor začal zajímat o Š.Ponga a jeho spolek? No načasovaní vydaní by tomu nasvědčovalo. Nastává otázka jestli to má poškodit Š.Ponga a jeho spolek nebo naopak ?

 

V live se pan Romano Rašaj zmiňuje o tom že v Československé unie Romů je členem P. Giňa že by to bylo účelové a mělo by Š.Ponga pomoc? to si řeknete že, Já se zeptám spíš jinak jak a k čemu? Nikdo o spory nestojí ( aspoň lidi co to v hlavě nemají vygumované ) Samozřejmě jsem si to chtěl ověřit a dle slov ředitele Romei, nemají žádný rodný vztah, dle jeho slov jde o shoda jmen, znám ho dobře říká.ptal jsem se i Š.Pongo jestli zná pana Giňa Tabarik ale toto jméno mu nic neříká nezná ho. Nevím jak vám ale mě to stačí a mám jasno. A tak co vedlo autora k tom aby napsal právě teď tenhle článek ? Nejspíše právě živé vysílaní co Romano Rašaj dělá a jeho sledovanost .

 

 

ROMEA je česká nezisková organizace, které jsem si vždy vážil vždycky jsem si myslel že to je naše takové opravdová meta pro nás všechny, nikdy bych si nepomyslel že by se tam objevil bulvární článek nebo že ona by samy se podílela na propagací  článků protože jestli chtěli poukázat na něco špatného aby se to už nedělalo tak se stal pravý opak i negativní reklama je pořád reklama! A co se týká autora jestli chtěl ukázat že on je vzdělaný, inteligentní a ostatní jsou pod jeho úrovni,  tak vám vážený pane můžu jen zdělit že jste dosáhl akorát toho že teď se to ještě zhorší. Každý bude chtít být Romano Rašajem ! Bude čekat až o něm napíše !

 

“ROMEA je česká nezisková organizace, jejímž primárním cílem je podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti. ” Tak tohle vám vyskočí jako první když si dáte hledat Romea. Romea žije i z peněz vás všech kdo jste občanem ČECH stát poskytuje dotace na různé projekty samozřejmě se jedná o romské projekty a tak by člověk čekal že se nebude zabývat bulvárem.

 

Koho by zajímalo, Spolufinancování projektů organizace ROMEA z dotací vlády ČR a EU od roku 2003  zde 

 

 

Každopádně bych tu nechtěl vyvolávat konspirace, článek napsal pan Giňa Tabarik a oni ho uveřejnili jako KOMENTÁŘ ale Romeja mu dala prostor a v tom vidíme problém . odkaz na článek 

 

Co znamená Komentář
Komentář v žurnalistické praxi je krátký textový útvar, který zpravidla vyjadřuje buďto názor příslušného autora (komentátora) nebo i daného periodika (či jiného informačního média) k nějaké (obvykle společenské) problematice a uvádí ji do souvislostí s jinými událostmi.
V naší redakci když někdo nemá určité vzdělaní na tuhle činnost tak ho označujeme za Blogéra možná vám to pomůže pochopit  o co jde .

 

 

Paulus Paul

Copyright © Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií, videa nebo zvukové stopy je bez souhlasu zakázáno